PJEMONTAS

Paskelbė VYNO VALANDA

ForteMasso

ForteMassotai skambių itališkų žodžių „forte“, stipri, ir „masso“, uola, sąndara... „ForteMasso stipri, kaip vyninės pavadinimo kilmės vietovė Monforte d'Alba gyvenvietė, kurios pavadinimas yra kilęs nuo strateginiame aukštyje pastatytos pilies, su vis dar išlikusiais požemiais, o lotynų kalba tokios tvirtovės buvo apibendrinamos kaip Mons Fortis, Monte Forte, „Kalnas Stiprus“. „ForteMasso“ tvariai suprojektuotos vyninės, į kurią Gussalli Beretta šeima investavo 2013 m., filosofija remiasi ypatingu dėmesiu vynuogynamas, garantuojant nuosaikesnį darbą požeminiuose rūsiuose... Gian Piero Romana, vietinis, yra „ForteMasso“ vynuogininkas, o Piero Ballario – „ForteMasso“ vyndarys. Dirbdami kartu jie sugeba išsaugoti visas vynuogių ypatybes.

 

Čia vyrauja subkontinentinis klimatas – Vakarinių Alpių grandinės apsauginis poveikis ir švelnių, drėgnų Ligūrijos jūros srovių įtaka kartu išties lemia unikalų klimatą visame Pjemonto regione. Jam būdingas platus paros temperatūrų diapazonas palankus Nebbiolo vynmedžių auginimui... Šių vietovių dirvožemiai susidarė Mioceno laikotarpiu, prieš 10 milijonų metų. Juose gausu pilkai mėlynos spalvos marlo – ši teritorija vis dar buvo apsemta jūros prieš 5 milijonus metų... Tuomet visas Po upės slėnis buvo apsemtas jūros...

 

ForteMasso“ pirmųjų 5 hektarų dirvožemis yra vienas seniausių Barolo D.O.C.G. teritorijoje – Diano smiltainis susidarė prieš 10 milijonų metų. Čia gaminami drąsiausi, galingiausiais ir vyriškiausiais laikomi vynai, senstantys ilgiausiai. Likusių 3 hektarų dirvožemis, šviesiai gelsvos ir baltos atspalvių – šioje vietovėje, tarp dumblo ir molio, taip pat daug smėlio – tai Sant'Agata marlas, natūraliai itin kalkingas, suteikiantis vynams subtilumo, švelnumo, aromatingumo.

 

Pirmieji 5 hektarai „ForteMasso“ vynuogynų, 360 – 450 m aukštyje virš jūros lygio, yra skirti auginimui Nebbiolo vynuogių, iš kurių gaminami Barolo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodos reikalavimus atitinkantys vynai. Likusieji 3 hektarai, esantys kiek žemiau, 300 – 350 m aukštyje virš jūros lygio, prijungti auginimui Nebbiolo, Barbera ir Dolcetto vynuogių, skirtų Langhe D.O.C., Barbera d'Alba D.O.C. ir Dolcetto d'Alba D.O.C. kilmės vietos nuorodų reikalavimus atitinkačių vynų gamybai.

 

Pjemonto regione yra pripažintos net devyniolika D.O.C.G. ir keturiasdešimt dvi D.O.C.

 

Kilniausiai Nebbiolo vynuoges, kurios iki šiol auginamos tik Pjemonte ir Lombardijos šiaurėje, Alpėse, atspindi Barolo D.O.C.G. ir Barbaresco D.O.C.G. vynai... Barbaresco D.O.C.G. teritorija, esanti Tanaro upės pakrantėje, yra švelnesnio klimato, homogeniškesnė, čia rečiau lyja, tačiau daug labiau vėjuota nei Barolo D.O.C.G. teritorijoje, esančioje pietvakariuose nuo pirmosios, apimančioje visą Cuneo provinciją. Šeimoms priklausančių vyno ūkių, kuriuose išlaikomos tradicijos siekia bent kelias kartas, čia yra daugybė, skirtingų, ypatingų ir su tapatybe.

 

Visoje Cuneo provincijoje, tad ir Monforte d'Alba apylinkėse, keliai ir takai 1943 - 1945 m. tapo „kovotojų už laisvę“ keliais ir takais... 1945 m. balandžio 25 d., kai varpai pranešė, kad karas baigėsi, į savo namus pradėjo grįžti vynuogynuose jo metu prisiglaudę žmonės.

 

Monforte d'Alba gyvenvietė, Cuneo provincijoje, vakaruose ribojasi su Prancūzija. Didžiąją jos dalį užima Alpių masyvai, Langhe kalvos, Roero ir Monferrato kalvos, o per vidurį ją kertą ir liejasi Po, Tanaro ir kitos upės. Dėl savo geografinės padėties Cuneo provincija visada buvo įvairių tautų ir kultūrų susitikimo vieta, viduramžiais ją kirto svarbiausi piligrimystės keliai.

 

Cuneo provincijoje, Castelletto savivaldybėje, Monforte d'Alba gyvenvietėje, 8 km į pietus nuo Alba miesto ir 2 km į rytus nuo Barolo gyvenvietės, įsikūrusi „ForteMasso“ vyninė. Tai miškinga, viena mažiau žinomų Langhe D.O.C. teritorijos, kurios širdyje yra Barolo D.O.C.G. teritorija, vietovė...

 

Barolo vynai yra kilę iš gyvenvietės esančios kelis kilometrus į pietus nuo Alba miesto, Langhe D.O.C. teritorijos kultūrinės ir ekonominės sostinės. Tai senovės Alba Pompėja, bet tikrai ikiromėniškos kilmės, miestas turtingas archeologiniais radiniais ir šlovingos praeities įrodymais.

 

Barolo vyno gamybos meistriškumas susitelkia Langhe D.O.C. teritorijoje, kiek žmogus pamena, visada žinomoje dėl vynmedžių kokybės ir ilgainiui išgrynintos patirties unikalaus, su jokiu kitu nesupainiojamo, vyno gamyboje.

 

Langhe D.O.C. saugoma kilmės vietos nuoroda – vienintelė, kurios ampelografinis pagrindas apima visus joje auginamus vynmedžius – vynams suteikiama nuo 1994 m., siekiant apjungti skirtingas geologines realijas, lemiančias skirtingus požiūrius į vyndarystę, dėl kurių ši teritorija yra unikali. Tokių dirvožemių, kaip Langhe D.O.C. teritorijoje, nėra jokioje kitoje vynuogių auginimo vietovėje visame pasaulyje. Langhe D.O.C. teritorija nuo 2014 m. įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą...

 

Vynas, istorija, poezija lydi keliaujant Langhe D.O.C. teritorija...

 

Mokslininkų teigimu, terminas „Langhe“ yra keltų kilmės ir reiškia „žemės juostas“. Kiti supaprastina teigdami, kad šis terminas yra kilęs iš žodžių žaismo apibūdinant kalvas su vaizdu į Tanaro upę, lyg liežuvius, kurių profilis kinta, kintant metų laikams...

 

Nebbiolo vynmedžiai, pirmą kartą paminėti XIII a., čia sodinami stačiuose, į pietus ar pietvakarius nukreiptuose kalvų šlaituose... Auginti Nebbiolo vynuoges sudėtinga, tačiau jos apdovanoja gausa. Pradėta XIX a. – kuomet Barolo būdavo vadinamas „vynų karaliumi, karalių vynu“ –, iki XX a. 80-ųjų Barolo vyno gamyba užtrukdavo 20 ar net daugiau metų... Nuo 70-ųjų – 80-ųjų, kai vynuogių misos fermentacija pradėta vykdyti kontroliuojamoje temperatūroje, procesas išties pagreitėjo.

 

Barolo vynui buvo pripažinta D.O.C. 1966 m., D.O.C.G. 1980 m.

 

Barolo geografinių nuorodų registras paskutinį kartą buvo atnaujintas 2010 m.

 

Gervuogių, spirituotų vyšnių, saldynmedžio, rožių ir žibuoklių, žemės, muskato, prieskonių, vanilės aromatai yra dažniausiai susiejami su Barolo D.O.C.G. vynais, kuriuos privaloma brandinti 18 mėnesių ąžuolo statinėse ir 1 metus buteliuose, tiksliau bent 38 mėnesius. Riserva vynams brandinimo ąžuole laikas pratęsiamas bent iki 3 metų, buteliuose – iki 2 metų, t.y. juos privaloma brandinti mažiausiai 5 metus. Patariama šiuos vynus atidaryti praėjus 7 – 10 metų nuo jų derliaus nurinkimo metų.

 

Šie tvirti ir sodrūs vynai puikiai dera prie barbekiu pavasario ir vasaros sezonais, prie rizotto su grybais rudenį ir sočių kepsnių žiemą. Jų unikalus skonis visada dera prie tokio sūrio kaip Castelmagnio D.O.P.

 

2018 m. buvo pagaminta 11,67 milijonų Barolo D.O.C.G. vyno butelių (0,75 l) – aštuonis kartus mažiau nei Chianti D.O.C.G., kurio buvo pagaminta 91 milijonai butelių, ir kiek mažiau nei Amarone D.O.C.G., kurio buvo pagaminta 14 milijonų butelių... Geriausiais Barolo D.O.C.G. vyno, t.y. Nebbiolo vynuogių derliaus, metais yra laikomi 2010, 2013, 2015 ir 2016 m... Įsimintinai taurei „ForteMasso Castelletto Riserva 2013 Barolo D.O.C.G.“ vyno kviečiame į „MICHAELSON boutique HOTEL“, įsikūrusi Lietuvos pajūryje, Klaipėdoje...

 

 

 

www.fortemasso.it


Bendrinti šį įrašą← Senesnis įrašas