ABRUCAI

Paskelbė VYNO VALANDA

Orlandi Contucci Ponno

 

Abrucuose įsikūrusios, itin gerai vertinamos, „Orlandi Contucci Ponno“ vyninės vynuogynai auga Montepagano gyvenvietę supančiose kalvose, nuo Adrijos jūros pakrantės pakilus vos kelis kilometrus Vomano upės slėniu... Iš čia matosi aukščiausios Apeninų viršukalnės, ir Gran Sasso.

 

Monumentalaus Gran Sasso kalnų masyvo šlaituose atsiveria kraštovaizdis, kuriame ganosi ožkos, ožiai ir avys, avinai – pirmieji žmogaus prijaukinti gyvūnai –, tarp įtvirtintų pilių, gyvenviečių, žmonių, kurie atviraudami ir dabar dirba žemę, ja žavėdamiesi... Vomano upės, gimstančios 1200 m aukštyje virš jūros lygio ir tekančios 76 km, baseino plotas užima 782 m2. Viršutinėje atkarpoje srauni vaga išskaldo sau kelią prieš milijonus metų susiformavusiuose smiltainiuose, tarpinėjė atkarpoje upės molinguose krantuose gausu kalkakmenio, kol paskutiniame ruože, iki žiočių, vaga išsiplečia aliuviniuose dirvožemiuose.

 

XIV a. Orlandi Contucci šeimai priklausė dauguma Montepagano kalvų, XVIII a. vynuogynais apsodintus žemės plotus pradėta parduoti. Šeima pasiliko 26 ha „Orlandi Contucci Ponno“ vyninei,  įsteigtai '60 metais. Jų dirvožemiai yra aliuvinės kilmės, ypatingai kalkingi, tad ypatingai palankūs Sauvignon Blanc, Chardonnay ir Cabernet Sauvignon vynmedžių auginimui, atgabenus juos iš Prancūzijos, atlikus tyrimus, kurie porodė, kad šie dirvožemiai itin panašūs į prestižiškiausius Bordeaux apylinkių... Šiuo metu vyninei vadovaujančio savininko senelis dirbo Italijos ambasadoje Paryžiuje.

 

Būtent šiame kontekste stengiamasi atgaivinti Montepulciano vynmedžio, kurio šaknys siekia XVIII a., vertę...

 

 

Orlandi Contucci Ponno

 

Plinio il Vecchio „Naturalis historia“ natūralistiniame traktate – enciklopedijoje –, parašytame I a., teigiama, kad Peligna slėnio vanduo ypatingai tinkantis žemdirbystei, vynuogininkystei bei liudijama apie vietinės genties, Peligni, jau tuomet taikomas vynuogininkystės technikas... 1595 m. Andrea Bacci „De naturali vinorum historia“ traktato penktame tome išplėsti Peligna slėnio vynuogynų ir Sulmona apylinkių vynų aprašymai, dabartinių Abrucų teritorijoje... Vėliau, 1792 m., Michele Torcia pirmą kartą aprašė Montepulciano vynuoges Abrucuose. Sekančio amžiaus bėgyje atsirado vis daugiau Montepulciano vynuogių ir vyno liudijimų, tad nuo XX a. pradžios Montepulciano tapo Abrucų emblema...

 

 

Orlandi Contucci Ponno

 

Montepulciano vynuogė – tai antra labiausiai auginama raudonoji vynuogė Italijoje, sekanti Sangiovese vynuogei. Montepulciano vynuogės plačiai naudojamos, net 50-ties D.O.C. ir D.O.C.G. kilmės vietos nuorodas atitinkančių vynų gamyboje, jos plačiai auginamos Abrucų, Markė ir Molise regionuose. Ši vynuogių veislė kažkodėl išlaiko Montepulciano miesto, esančio Toskanoje, vietovardį, kur gaminamas „Vino Nobile di Montepulciano“ vynas, tačiau iš Sangiovese ir Canaiolo ir Mammolo vynuogių... „Vino Nobile di Montepulciano“ pavadinimą sugalvojo Adamo Fanetti, kuris 1925 m. jo pagamino apie 30 tonų... 1931 m. įvykusioje pirmojoje vyno paradoje, Siena mieste, esančiame Toskanoje, šis vynas sulaukė iki šiol neregėto pasisekimo ir buvo vadinamas „ateities vynu“, tad atsirado ganėtinai norinčių gaminti vyną šiuo pavadinimu. Šiam vynui buvo suteikta D.O.C. 1966 m.

 

1800 m. Orlandi Contucci šeima pagarsėjo kaip viena pirmųjų „Vino Nobile“ vyno gamintojų, kaip konstatuojama dokumentuose... Montepulciano vynuogės beveik neabejotinai yra kilusios iš Pescara provincijos, nors kai kurie enologai jų kilmę vis sieja su Markė regionu, tiksliau su Conero D.O.C. kilmės vietos nuoroda... Montepulciano buvo oficialiai įregistruota Italijos vynmedžių veislių kataloge 1970 m. Vyninamas laikantis gamybos protokolo, Montepulciano vynuogių vynas pasiekia pasauliniu masteliu pripažintų raudonųjų Italijos vynų kokybę.

 

Abrucuose labiausiai žinomas vynas atitinka Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodą, nuo 2003 m. suteikiamą raudoniesiems vynams, gaminamiems iš Montepulciano vynuogių, auginamų mažiausiai 3300 vynmedžių viename hektare tankumu vietovėje, apimančioje plačią pakrantės ir pirmųjų kalvų juostą Teramo provincijoje, kuri tęsiasi iki Gran Sasso masyvo ir Monti della Laga papėdės... Kalnų vėjai malšina vasaros naktų karštį ir užtikrina reguliarų ir nenutrūkstamą vynmedžių vegetacinį ciklą, būtiną organoleptinių savybių vystymuisi. Kai brandinamas ne trumpiau kaip trejus metus, iš kurių ne trumpiau kaip vienerius metus ąžuole ir ne mažiau kaip du mėnesius buteliuose, Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodą atitinkantis vynas įgyja „Riserva“ nominaciją.

 

 

Orlandi Contucci Ponno

 

Palyginti su Montepulciano d'Abruzzo D.O.C. vynu, Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. vynas turi būti brandinamas ąžuole bent vienerius metus. Intensyvios rubino spalvos ir švelnių purpurinių atspalvių, sodraus raudonųjų uogų, būdingai juodųjų vyšnių, aromato, tai eterinis, aksomis gomuryje vynas...

 

Ištikimai, energingai prižiūrimi šeimos enologės Marina Orlandi Contucci, rafinuoto enologo Gianni Fioravanti, „Orlandi Contucci Ponno“ vynuogynuose augantys Montepulciano vynmedžiai, panirę į žalumą, plačiai siekiantys dangaus, organoleptinėmis savybėmis kuo panašesni į originalųjį, seniausią, Montepulciano vynmedį...

 

Abrucų regione palaikomas beveik mistiškas ryšys su Montepulciano vynuogėmis.

 

 

Orlandi Contucci Ponno

 

Abrucų regioną italai net praminė mažuoju Tibetu. Tai viena įspūdingiausių teritorijų, vynuogininkystės prasme, dėl jai būdingos mikroklimatų mozaikos. Vynuogynais užsodinti 32000 hektarų, iš kurių beveik 96% yra kalvose. Bendra vyno gamyba viršija 2,6 milijonus hektolitrų.

 

Neseniai buvo patvirtinta Abruzzo D.O.C. kilmės vietos nuoroda, apimanti visus 14 Abrucų regione puoselėjamus vynmedžius – Chardonnay, Cococciola, Gewürztraminer, Malvasia Bianca Lunga, Montepulciano, Montonico Bianco, Passerina, Pecorino, Pinot Nero, Riesling Italico, Sauvignon, Trebbiano Abruzzese, Trebbiano Toscano.

 

Trebbiano Abruzzese yra labiausiai paplitusi baltoji vynuogė Abrucuose, jos vynmedžiais užsodinti apie 5000 ha, daugiausia pakrantėje... Trebbiano vynuogių šeimos vynmedžiai yra žinomi nuo romėnų laikų, teigiama, kad jų pavadinimas kilęs nuo žodžio „trebula“, reiškiančio ūkį. Centrinėje Italijoje įvairių Trebbiano vynuogių vynas iki šiol traktuojamas kaip „namų vynas“.

 

 

Orlandi Contucci Ponno

 

Vietinių pasakojama, kad baltųjų Pecorino vynuogių veislės pavadinimas yra ganytojiškos kilmės – kadangi žodis „pecora“ įtalų kalba reiškia avį, jie leidžia sau Pecorino vyną vadinti piemenų, ganytojų vynu. Išraiškinga...

 

Pecorino vynas, kaip ir Pecorino sūris pakelia nuotaiką... Pecorino sūriai gaminami net dvylikoje iš dvidešimties Italijos regionų, kiekviename jų itin panašiai, tačiau su svarbiais niuansais, perteikiamais iš kartos į kartą, taip vertinant kiekvieno kraštovaizdžio įtakojamus ypatumus... Apeninai yra vieni turtingiausių kalnų gamtos įvairove visoje Europoje... Labai labai skanu, kai net aštuoniems Pecorino sūriams Italijoje yra pripažinta saugoma kilmės vietos nuoroda, D.O.P.

 

Grakščioje, vasarą mirguliuojančioje tiršta žaluma ir įdegusiais kūnais Adrijos jūros pakrantėje, Abrucų ir Markė regionuose, kiek šiauriau į vakarus, netoliese žibančio prancūziškojo žydrojo kranto, Ligurijos regione, ir Italijos širdyje, Umbrijoje, atskirtoje Tibro upe, bet ir Lacijaus regione, renesansinėje Toskanoje, Pecorino vynmedžiais užsodinti tik 1100 ha... Novatoriški vyndariai supranta jų potencialą.

 

Pecorino vynuogės yra kilusios iš Tronto upės slėnio, kuriuo dalijasi centrinės Italijos regionai Abrucai ir Markė. Pecorino vynmedžius benediktinai, tikintys, kad dykinėjimas sielai priešiškas – „tam tikru metu broliams privalu dirbti rankų darbus, o kitu – atsidėti dvasiniams skaitymams“ – , auginti čia pradėjo prieš 800 metų... Pecorino buvo oficialiai įregistruota Italijos vynmedžių veislių kataloge 1970 m. Pirmasis rūšinis Pecorino vynuogių vynas tik 1996 m. išleistas pardavimui. „Orlandi Contucci Ponno Pecorino Superiore Abruzzo D.O.C.“ vynas gaminamas iš 90-ųjų pradžioje pasodintų, augančių ir bręstančių Pecorino vynuogių.

 

2021 m. kovo mėnesį „Orlandi Contucci Ponno“ vyninė atnaujino savo įvaizdį, išleisdama savo vynus, savo krašto lobius, su etiketėmis, paauksuotomis begaline meile žemei, jūrai, dangui, įprasminta žiedais, simbolizuojančiais šį ryšį... Įkvėpimą jų sielai suteikė Santa Maria di Collemaggio bazilika, pastatyta 721 m. virš jūros lygio aukštyje Abrucų regiono sostinėje, Aquila mieste, laikoma ne tik jos simboliu, bet ir visų Abrucų architektūros išraiška bei pripažinta nacionaliniu monumentu... Roseto degli Abruzzi poilsiavietėje prie Adrijos jūros, Teramo provincijoje, žymioje lengvabūdiškiau draugiška pakrante, sotumu jūros gėrybių, kylant kelis kilometrus Vomano upės slėniu, likus dvidešimčiai kilometrų iki monumentalaus Gran Sasso kalnų masyvo, jo papėdėje, Montepagano gyvenvietę supančiose kalvose, palankiai puoselėjami „Orlandi Contucci Ponno“ vynuogynai.

 

 

www.orlandicontucciponno.it


Bendrinti šį įrašą← Senesnis įrašas Naujesnis įrašas →