ABRUCAI

Paskelbė VYNO VALANDA

Orlandi Contucci Ponno“ vyninė yra itin gerai vertinama Abrucuose. Jai priklauso 55 ha vynuogynų, augantys Montepagano kalvose, nuo Adrijos jūros kylant porą kilometrų Vomano upės slėniu... Iš čia matosi aukščiausia Apeninų viršukalnė, Gran Sasso.

 

Gran Sasso kalnų masyvo šlaituose atsiveria žavingas kraštovaizdis, kuriame ganosi ožkos, ožiai ir avys, avinai – pirmieji žmogaus prijaukinti gyvūnai –, sudarytas iš jame įtvirtintų pilių, gyvenviečių, žmonių, kurie atviraudami dirba žemę, ja žavėdamiesi... Vomano upės, gimstančios 1200 m aukštyje virš jūros lygio ir tekančios 76 km, baseino plotas užima 782 m2. Viršutinėje atkarpoje srauni vaga išskaldo sau kelią prieš milijonus metų susiformavusiuose Apeninų smiltainiuose, tarpinėjė atkarpoje upės molinguose krantuose gausu kalkakmenio, o paskutiniame ruože, iki žiočių, vaga išsiplečia aliuviniuose dirvožemiuose.

 

Contucci šeimai XIV a. priklausė dauguma Montepagano kalvų, XVIII a. vynuogynais apsodintus žemės plotus šeima pradėjo parduoti, pasilikdama 55 hektarų „Orlandi Contucci Ponno“ vyninei,  įsteigtai '60 metais. Jų dirvožemiai yra aliuvinės kilmės, ypatingai kalkingi, tad ypatingai palankūs auginimui Sauvignon Blanc, Chardonnay ir Cabernet vynmedžių, atgabentų iš Prancūzijos, atlikus tyrimus, kurie porodė, kad šie dirvožemiai, tarp kitko, yra itin panašūs į prestižiškiausius Bordo apylinkių... Šiuo metu vyninei vadovaujančio savininko senelis dirbo Italijos ambasadoje Paryžiuje.

 

Būtent šiame kontekste stengiamasi atgaivinti Montepulciano vynmedžio, kurio šaknys siekia XVIII a., vertę... I a. Plinio il Vecchio „Naturalis historia“ natūralistiniame traktate–enciklopedijoje teigiama, kad Peligna slėnio vanduo ypatingai tinkantis žemdirbystei bei liudijama apie vietinės genties, Peligni, jau tuomet taikomas vynuogininkystės technikas... 1595 m. Andrea Bacci savo traktato „De naturali vinorum historia“ penktame tome išplėtė aprašymus apie Peligna slėnio vynuogynus ir Sulmona apylinkių vynus, dabartinių Abrucų teritorijoje... Vėliau, 1792 m., Michele Torcia pirmą kartą aprašė Montepulciano vynuoges Abrucuose. XIX a. bėgyje atsirado vis daugiau Montepulciano liudijimų, tad nuo XX a. pradžios Montepulciano tapo Abrucų emblema...

 

Montepulciano vynuogė naudojama net 50-ties D.O.C. ir D.O.C.G. vynų gamyboje. Tai antra labiausiai auginama raudonoji vynuogė Italijoje, po Sangiovese vynuogės. Plačiai auginama Abrucų, Markė ir Molise regionuose, ši vynuogių veislė kažkodėl išlaiko Toskanos Montepulciano miesto vietovardį, kur gaminamas „Vino Nobile di Montepulciano“ vynas, tačiau iš Sangiovese ir Canaiolo ir Mammolo vynuogių... 1800 m. „Orlandi Contucci Ponno“ vyninė tapo žinoma kaip viena pirmųjų „Vino Nobile“ gamintojų, kaip konstatuojama dokumentuose... „Vino Nobile di Montepulciano“ pavadinimą sugalvojo Adamo Fanetti, kuris 1925 m. jo pagamino apie 30 tonų... 1931 m. įvykusioje pirmojoje vyno paradoje, Siena mieste, Toskanoje, šis vynas sulaukė iki šiol neregėto pasisekimo ir buvo vadinamas „ateities vynu“, tad atsirado vis daugiau vyninių, pradėjusių gaminti vyną šiuo pavadinimu. Šiam vynui buvo suteikta D.O.C. 1966 m.

 

Tačiau „Orlandi Contucci Ponno“ vyninė gamino vyną iš Montepulciano vynuogių, kurios beveik neabejotinai yra kilusios iš Pescara provincijos Abrucuose, nors kai kurie enologai Montepulciano vynuogę sieja su Markė regionu, tiksliau su Conero D.O.C. kilmės vietos nuoroda... Montepulciano oficialiai įregistruota Italijos nacionaliniame vynmedžių veislių kataloge nuo 1970 m. Vyninamas laikantis gamybos protokolo, Montepulciano vynuogių vynas pasiekia pasauliniu masteliu pripažintų raudonųjų Italijos vynų kokybę.

 

Abrucuose labiausiai žinomas vynas atitinka Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodą, nuo 2003 m. suteikiamą raudoniesiems vynams, gaminamiems iš Montepulciano vynuogių, auginamų mažiausiai 3300 vynmedžių viename hektare tankumu vietovėje, apimančioje plačią pakrantės ir pirmųjų kalvų juostą Teramo provincijoje, kuri tęsiasi iki Gran Sasso masyvo ir Monti della Laga papėdės... Kalnų vėjai malšina vasaros naktų karštį ir užtikrina reguliarų ir nenutrūkstamą vynmedžių vegetacinį ciklą, būtiną organoleptinių savybių vystymuisi. Kai brandinamas ne trumpiau kaip trejus metus, iš kurių ne trumpiau kaip vienerius metus ąžuole ir ne mažiau kaip du mėnesius buteliuose, Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodą atitinkantis vynas įgyja „riserva“ nominaciją.

 

Palyginti su Montepulciano d'Abruzzo D.O.C. vynu, Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo D.O.C.G. vynas turi būti brandinamas ąžuole bent vienerius metus. Intensyvios rubino spalvos ir švelnių purpurinių atspalvių, raudonųjų vaisių ir uogų aromato, tai eterinis, aksomis gomuryje vynas... Iš Montepulciano vynuogių taip pat yra gaminamas Cerasuolo d'Abruzzo D.O.C. rožinis vynas, vaisinis, sodrus ir minkštas, gaivus ir lengvai geriamas...

 

„Orlandi Contucci Ponno“ vynuogynuose yra auginami Montepulciano vynmedžiai, organoleptinėmis savybėmis kuo panašesni į originalųjį, seniausią, Montepulciano vynmedį...

 

Abrucų regione palaikomas beveik mistiškas ryšys su Montepulciano vynuogėmis.

 

Abrucų regioną italai net praminė mažuoju Tibetu. Tai viena įspūdingiausių teritorijų, vynuogininkystės prasme, dėl jai būdingos mikroklimatų mozaikos. Vynuogynais užsodinti 32000 hektarų, iš kurių beveik 96% yra kalvose. Bendra vyno gamyba viršija 2,6 milijonus hektolitrų.

 

Neseniai buvo patvirtinta Abruzzo D.O.C. kilmės vietos nuoroda, apimanti visus 14 Abrucų regione puoselėjamus vynmedžius – Chardonnay, Cococciola, Gewürztraminer, Malvasia Bianca Lunga, Montepulciano, Montonico Bianco, Passerina, Pecorino, Pinot Nero, Riesling Italico, Sauvignon, Trebbiano Abruzzese, Trebbiano Toscano.

 

Trebbiano Abruzzese yra labiausiai paplitusi baltoji vynuogė Abrucuose, jos vynmedžiais užsodinti apie 5000 ha, daugiausia regiono pakrantėje... Trebbiano vynuogių šeimos vynmedžiai yra žinomi nuo romėnų laikų, jų pavadinimas kilęs iš žodžio „trebula“, reiškiančio ūkį. Centrinėje Italijoje įvairių Trebbiano vynuogių vynas iki šiol traktuojamas kaip „namų vynas“.

 

Vietinių pasakojama, kad baltųjų Pecorino vynuogių veislės pavadinimas yra ganytojiškos kilmės – kadangi žodis „pecora“ įtalų kalba reiškia avį, jie leidžia sau Pecorino vyną vadinti piemenų, ganytojų vynu. Išraiškinga.

 

Pecorino oficialiai įregistruota Italijos nacionaliniame vynmedžių veislių kataloge 1970 m. Italijoje, grakščioje Adrijos jūros pakrantėje, Abrucų ir Markė regionuose, netoliese prancūziškojo žydrojo kranto, Ligurijos regione, ir Toskanoje, Umbrijoje, Italijos širdyje, ir Lacijaus regione, Pecorino vynmedžiais užsodinti tik 1100 ha...  Novatoriški vyndariai supranta jų potencialą.

 

Pecorino vynuogės yra kilusios iš Tronto upės slėnio, kuriuo dalijasi centrinės Italijos regionai Abrucai ir Markė, prie skaidrios Adrijos jūros... Pecorino vynmedžius benediktinai auginti pradėjo prieš 800 metų... Pirmasis rūšinis Pecorino vynuogių vynas išleistas pardavimui 1996 m. „Orlandi Contucci Ponno Pecorino Superiore Abruzzo D.O.C.“ vynas gaminamas iš 90-ųjų pradžioje pasodintų, augančių ir bręstančių Pecorino vynuogių.

 

„Orlandi Contucci Ponno“ vyninė įsikūrusi Roseto degli Abruzzi mieste, poilsiavietėje prie Adrijos jūros, Teramo provincijoje, Abrucuose, žymiuose savo draugiška pakrante ir patiekalais su jūros gėrybėmis... Nuo jūros kylant porą kilometrų Vomano upės slėniu, likus dvidešimčiai kilometrų iki Gran Sasso kalnų masyvo, jo papėdėje, Montepagano kalvose palankiomis klimato sąlygomis puoselėjami jų vynuogynai.

 

 

Orlandi Contucci Ponno

Bendrinti šį įrašą← Senesnis įrašas Naujesnis įrašas →