PJEMONTAS

Paskelbė VYNO VALANDA

ForteMasso

 

„ForteMasso“tai itališkų žodžių „forte“, stipri, ir „masso“, uola, sąndara... „ForteMasso“ vyninės filosofija remiasi ypatingu dėmesiu vynuogynamas, taip garantuojant nuosaikesnį darbą požeminiuose rūsiuose tvariai suprojektuotoje vyninėje, kurią Gussalli Beretta šeima įsigijo 2013 m... Stipri, kaip kilmės vietovė Monforte d'Alba gyvenvietė, kurios pavadinimas yra kilęs nuo strateginiame aukštyje pastatytos pilies, su vis dar išlikusiais požemiais, o lotynų kalba tokios tvirtovės buvo apibendrinamos kaip Mons Fortis, Monte Forte, „Kalnas Stiprus“.

 

Čia vyrauja subkontinentinis klimatas – Alpių grandinės apsauginis poveikis ir švelnių bei drėgnų srovių nuo Ligūrijos jūros įtaka iš tikrųjų kartu lemia unikalų klimatą visame Pjemonte. Šioms vietovėms būdingas dienos-nakties temperatūrų diapazonas yra palankus Nebbiolo vynmedžių auginimui. Gian Piero Romana, vietinis, yra „ForteMasso“ vynuogininkas, o Piero Ballario – „ForteMasso“ vyndarys. Dirbdami kartu jie siekia išsaugoti visas vynuogių ypatybes.

 

5 hektarai „ForteMasso“ vynuogynų, 360 – 450 m aukštyje virš jūros lygio, yra skirti auginimui Nebbiolo vynuogių, iš kurių gaminami Barolo D.O.C.G. kilmės vietos nuorodos reikalavimus atitinkantys vynai. Dar 3 hektarai, esantys kiek žemiau, 300 – 350 m aukštyje virš jūros lygio, buvo prijungti auginimui Nebbiolo, Barbera ir Dolcetto vynuogių, skirtų Langhe D.O.C., Barbera d'Alba D.O.C. ir Dolcetto d'Alba D.O.C. kilmės vietos nuorodų reikalavimus atitinkačių vynų gamybai. Šių vietovių dirvožemiai yra Mioceno laikotarpio kilmės, susidarę prieš 10 milijonų metų. Juose gausu pilkai mėlynos spalvos marlo – ši teritorija vis dar buvo apsemta jūros prieš 5 milijonus metų... Tuomet visas Po upės slėnis buvo apsemtas jūros...

 

 

„ForteMasso“

 

ForteMasso“ pirmųjų 5 hektarų dirvožemis yra vienas seniausių Barolo D.O.C.G. teritorijoje – Diano smiltainis susidarė prieš 10 milijonų metų. Čia gaminami drąsiausi, galingiausiais ir vyriškiausiais laikomi vynai, senstantys ilgiausiai. Likusių 3 hektarų dirvožemis, šviesiai gelsvos ir baltos atspalvių – šioje vietovėje, tarp dumblo ir molio, taip pat daug smėlio – tai Sant'Agata marlas, natūraliai itin kalkingas, suteikiantis vynams subtilumo, švelnumo, aromatingumo.

 

Pjemonto regione yra pripažintos net devyniolika D.O.C.G. ir keturiasdešimt dvi D.O.C.

 

Kilniausiai Nebbiolo vynuoges, kurios iki šiol auginamos tik Pjemonte ir Lombardijos šiaurėje, Alpėse, atspindi Barolo D.O.C.G. ir Barbaresco D.O.C.G. vynai... Barbaresco D.O.C.G. teritorija, esanti arčiau Tanaro upės, yra švelnesnio klimato, homogeniškesnė, čia rečiau lyja, tačiau labiau vėjuota nei Barolo D.O.C.G. teritorijoje, esančioje pietvakariuose nuo pirmosios, apimančioje visą Cuneo provinciją. Šeimoms priklausančių vyno ūkių, kuriuose išlaikomos tradicijos siekia bent kelias kartas, čia yra daugybė, skirtingų, ypatingų ir su tapatybe.

 

Cuneo provincijoje, Castelletto savivaldybėje, Monforte d'Alba gyvenvietėje, 8 km į pietus nuo Alba miesto ir 2 km į rytus nuo Barolo gyvenvietės, įsikūrusi „ForteMasso“ vyninė. Tai miškinga, mažiausiai žinoma Langhe D.O.C. teritorijos, kurios širdyje yra Barolo D.O.C.G. teritorija, vietovė...

 

 

ForteMasso

 

Barolo vynai yra kilę iš gyvenvietės esančios kelis kilometrus į pietus nuo Alba miesto, Langhe D.O.C. teritorijos kultūrinės ir ekonominės sostinės. Tai senovės Alba Pompėja, bet tikrai ikiromėniškos kilmės, miestas turtingas archeologiniais radiniais ir šlovingos praeities įrodymais.

 

Barolo vyno gamybos meistriškumas susitelkia Langhe D.O.C. teritorijoje, kiek žmogus pamena, visada žinomoje dėl vynmedžių kokybės ir ilgainiui išgrynintos patirties unikalaus, su jokiu kitu nesupainiojamo, vyno gamyboje. Langhe teritorijai D.O.C. pripažinimas suteiktas 1994 m., siekiant apjungti skirtingas geologines ir klimatines realijas, net skirtingus požiūrius į vyndarystę, dėl kurių ši teritorija yra unikali. Langhe D.O.C. yra vienintelė kilmės vietos nuoroda, kurios ampelografinis pagrindas apima visus joje auginamus vynmedžius. Langhe D.O.C. teritorija nuo 2014 m. įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą...

 

Poezija, istorija, vynas lydi keliaujant Langhe D.O.C. teritorija...

 

Mokslininkų teigimu, terminas „Langhe“ yra keltų kilmės ir reiškia „žemės juostas“. Kiti supaprastina teigdami, kad šis terminas yra kilęs iš žodžių žaismo apibūdinant kalvas su vaizdu į Tanaro upę, lyg liežuvius, kurių profilis keičiasi keičiantis metų laikams... Pjemonto pietuose, Langhe D.O.C. teritorijoje, yra dirvožemių, kurių nėra jokioje kitoje vynuogių auginimo vietovėje visame pasaulyje.

 

 

ForteMasso

 

Nebbiolo vynmedžiai, pirmą kartą paminėti XIII a., čia sodinami stačiuose, į pietus ar pietvakarius nukreiptuose kalvų šlaituose... Auginti Nebbiolo vynuoges sudėtinga, tačiau jos apdovanoja taninų  – natūralių antioxidantų – gausa, nepaprastai geru rūgštingumu.

 

Monforte d'Alba gyvenvietė, Cuneo provincijoje, vakaruose ribojasi su Prancūzija. Didžiąją jos dalį užima Alpių masyvai, Langhe kalvos, Roero ir Monferrato kalvos, o per vidurį ją kertą ir liejasi Po, Tanaro ir kitos upės. Dėl savo geografinės padėties Cuneo provincija visada buvo įvairių tautų ir kultūrų susitikimo vieta, viduramžiais ją kirto svarbiausi piligrimystės keliai.

 

Visoje Cuneo provincijoje, tad ir Monforte d'Alba apylinkėse, keliai ir takai 1943 - 1945 m. tapo „kovotojų už laisvę keliais ir takais... 1945 m. balandžio 25 d., kai varpai pranešė, kad karas baigėsi, į savo namus pradėjo grįžti vynuogynuose jo metu prisiglaudę žmonės.

 

Barolo vynui buvo pripažinta D.O.C. 1966 m., D.O.C.G. 1980 m.

 

Pradėta XIX a. – kuomet Barolo būdavo vadinamas „vynų karaliumi, karalių vynu“ –, iki XX a. 80-ųjų Barolo vyno gamyba užtrukdavo 20 ar net daugiau metų... Nuo tol, kai fermentacija vykdoma kontroliuojamoje temperatūroje, procesas išties pagreitėjo.

 

 

ForteMasso

 

Barolo geografinių nuorodų registras paskutinį kartą buvo atnaujintas 2010 m.

 

Gervuogių, spirituotų vyšnių, saldynmedžio, rožių ir žibuoklių, žemės, muskato, prieskonių, vanilės aromatai yra dažniausiai susiejami su Barolo D.O.C.G. vynais, kuriuos privaloma brandinti 18 mėnesių ąžuolo statinėse ir 1 metus buteliuose, tiksliau bent 38 mėnesius. Riserva vynams brandinimo ąžuole laikas pratęsiamas bent iki 3 metų, buteliuose – iki 2 metų, t.y. juos privaloma brandinti mažiausiai 5 metus. Patariama šiuos vynus atidaryti praėjus 7 – 10 metų nuo jų derliaus nurinkimo metų.

 

Šie tvirti ir sodrūs vynai puikiai dera prie barbekiu pavasario ir vasaros sezonais, prie rizotto su grybais rudenį ir sočių kepsnių žiemą. Jų unikalus skonis visada dera prie tokio sūrio kaip Castelmagnio D.O.P.

 

2018 m. buvo pagaminta 11,67 milijonų Barolo D.O.C.G. vyno butelių (0,75 l) – aštuonis kartus mažiau nei Chianti D.O.C.G., kurio buvo pagaminta 91 milijonai butelių, ir kiek mažiau nei Amarone D.O.C.G., kurio buvo pagaminta 14 milijonų butelių... Geriausiais Nebbiolo vynuogių derliaus metais yra laikomi 2010, 2013, 2015 ir 2016 m.

 

 

ForteMasso

 

2013 m. derlius – tai pirmasis ir vienareikšmiškai įsimintinas „ForteMasso“ derlius, nurinktas spalio 16 d.  Žiemą buvo itin šalta, daug snigo, pavasarį – nuo balandžio mėnesio visą gegužę – nuolat lijo, o vasarą – nuo birželio mėnesio visą liepą – temperatūros palaipsniui gerėjo, buvo sausa, šilta, karšta... Tai itin teigiamai įtakojo vynmedžių nuoseklesniam fiziologiniam brandumui iki rudenio, vėlgi lietingo, bet vis dar karšto net iki spalio pirmųjų savaičių... Nebbiolo vynuogės sunoko pačiu laiku – kekės buvo didesnės, sunkesnės ir kompaktiškesnės nei vidutiniškai, ar palyginus su keliais pastaraisiais metais, tad gimė geros struktūros, ilgaamžiai vynai.

 

2016 m. derlius buvo nurinktas spalio 12 d. Sausio ir vasario mėnesiai buvo švelnūs, snigo tik vieną kartą, tačiau baigiantis vasariui ir visą kovo mėnesį temperatūros krito, o kritulių taip pat gausėjo... Tokiu būdu žemėje susikaupė geros vandens atsargos. Pavasaris užklupo stulbinančiu lietumi, su perkūnija, kartais net stipria kruša, kuri vis dėlto nepadarė fitopatologinės žalos, kandangi vis dar nebuvo lemtingai pakilusios temperatūros... Įsibėgėjus vasarai, rūgjūčio dienos tapo sekinančiai karštomis, tačiau naktys išliko maloniai vėsios, kol lietingas rugsėjis lėmė dar vėsesnius orus, tad vynuogės puikiai sunoko ir tų metų vynai yra puikios struktūros, idealaus rūgštingumo, puikios pusiausvyros. Tai metai apie kuriuos dar ilgai bus kalbama.

 

„ForteMasso Castelletto 2016 Barolo D.O.C.G.“ vynui suteiktas prestižinis „Gambero Rosso“ įvertinimas 2021 m., 2020 m. šis įvertinimas buvo suteiktas „ForteMasso Castelletto Riserva 2013 Barolo D.O.C.G.“ vynui.

 

 

www.fortemasso.it


Bendrinti šį įrašą← Senesnis įrašas