UMBRIJA

Paskelbė VYNO VALANDA

"Tas žalias ir saulėtas kraštovaizdis – Umbrijos... Ir nepaisant to, kad joje Montefalco miestas sukuria išdidžios ir karingos tvirtovės įspūdį, tai – viena taikiausių vietų žemėje, tylus pranciškonų meno centras." – prisiminimuose pirmąją kelionę Umbrija konstatavo 1907 m. Hermann Hesse... 2021 m. „Arnaldo Caprai“ vyninei sukako svarbus 50-metis. Šiai datai įamžinti buvo pristatyta pirmoji vyninės tvarumo ataskaita. Įsipareigojimas išsaugoti gyvuojantį Montefalco kraštovaizdį, stiprinant jo pamatinę vertę, vyno kultūros sklaida, kruopštus įdarbis kokybės labui, meistriškumas ir nuolatinis atsinaujinimas įtvirtina „Arnaldo Caprai“ vyninės tarptautinę sėkmę.

 

"Svarbiausia yra tai, kaip sukuriama ir naudojama visuomenėje pridėtinė – materiali ir nemateriali – vertė." - įsitikinęs Marco Caprai, Arnaldo Caprai sūnus, vadovaujantis „Arnaldo Caprai“ vyninei nuo 1988 m., su aistra, paveldėta iš tėvo, sėkmingo tekstilės verslininko, kuris pirmuosius 3 ha vynuogynų įsigijo 1971 m. – „1971 m., kai mano tėvas nusipirko žemių ir įsteigė vyninę, Montefalco vyno gamyba buvo kritinėje situacijoje, buvo likę vos 25 arai Sagrantino vynuogynų ir penki gamintojai, kurių keturi – maži šeimos ūkiai, gaminantys vyną savo reikmėms.“. Šiuo metu „Arnaldo Caprai“ vyninei priklauso 160 ha vynuogynų, iš kurių Sagrantino vynmedžiams skirti 44 ha.

 

Prieš šešerius metus Marco Caprai pasamdė garsųjį prancūzų enologą Michel Rolland ir kartu jie pradėjo taikyti keletą subtiliausių vyno gamybos metodų: Montefalco Sagrantino D.O.C.G. vynui misos fermentacijos procesas vykdomas mažose prancūziško ąžuolo statinėse, kuriose ji kasdien išjudinama, tačiau ne kaip įprasta, taikant remontage metodą, o statinės yra kasdien pasukamos. Tokiu būdu susikuria ilgesnės taninų – natūralių polifenolių  – grandinės, kurie patiria mažiau streso, tad nėra tokie agresyvūs, išlieka solidūs, bet švelnūs...

 

 

Arnaldo Caprai Montefalco Sagrantino

 

Umbrija – tai Italijos širdis, turinti nepavaldžias laikui vynininkystės ir gastronomines tradicijas. Čia žemė savo derlių atiduoda išmintingiems žmonėms, kurie jį priima su tokiu pat malonumu, kaip priimtų draugą. Perudžija – Umbrijos regiono sostinė, visais atžvilgiais laikoma etruskų miestu. 40 km atstumu yra Montefalco – Umbrijos / Toskanos sakralinio meno epicentras, stebinantis savo praeitimi, ir kuris vyno Montefalco Sagrantino D.O.C.G. dėka iki šiol garsina Umbriją visame pasaulyje.


Sagrantino vynuogė šimtmečiais auginama Montefalco kalvose, tarp kurių susitinka Clitunno, Topino ir Tevere upės, ir laikoma vietine. Rodos, jos kilmė siekia romėnų laikus... Vieni mano, kad ją importavo saracėnai iš Ispanijos, kiti – kad pranciškonai ją pargabeno iš Mažosios Azijos, treti – kad atvyko su Bizantijos vienuoliais, iš Graikijos teritorijos... Sagrantino vynmedžiai – Montefalco apylinkių pasididžiavimas, nenutrūkstančios meilės simbolis, perteikiantis jos įvairias prasmes... Montefalco senamiestyje visų saugomi vis dar auga šimtamečiai Sagrantino vynmedžiai. Čia pagamintas vynas nuo 1000-ųjų metų laikomas prestižine dovana.

 

Sagrantino vynuogių auginimo ir vyno gamybos reglamentai yra išties vieni seniausių. XIV a. dokumentai liudija Sagrantino vynuogių auginimo, derliaus nurinkimo, produkcijos apsaugos taisyklių egzistavimą. Taip pat rasta liudijimų apie 1540 m. Montefalco savivaldybės potvarkį, kuriame nustatyta derliaus nurinkimo data, taigi ir apie tradicinę vyno šventę, jo išaukštinimą, arba „Vyno SAGRA“.

 

„Šventasis“, ar „šventės“ vynas, kurio „passito“ stilius įgijo svarbą viduramžiais, nuo 70-ųjų išgyveno revoliuciją. Sausas vynas pradėtas gaminti 1972 m., 1979 m. Montefalco Sagrantino vynui buvo pripažinta D.O.C., 1981 m. įkurtas Montefalco vyno apsaugos konsorciumas ir 1992 m. Montefalco Sagrantino tapo dvyliktu vynu Italijoje, kuriam suteikiama D.O.C.G. Montefalco Sagrantino D.O.C.G. vyną privaloma gaminti tik iš Sagrantino vynuogių, brandinamų nuo gruodžio 1-os dienos bent 37 mėnesius, iš kurių bent 12 mėnesių – statinėse.

 

Atrodo neįtikėtina – švelnaus profilio mažoje Montefalco teritorijoje Sangrantino vynmedžiai užima tik 670 ha, juos augina 350 vyno ūkių, iš kurių 89 Sagrantino vyną parduoda su savo etikete.

 

Sagrantino vynas – ilgaamžis, būtent tai vertina kolekcininkai. Mokslininkų nustatyta, kad Sagrantino vynuogėse taninų, t.y. natūralių polifenolių – itin svarbaus antioxidantų šaltinio – koncentracija yra didžiausia, palyginus su bet kuria kita raudonąją vynuoge visame pasaulyje...

 

 

Arnaldo Caprai Montefalco Sagrantino

 

Umbrijoje yra prižpažintos 6 I.G.T. (Tipinės geografinės nuorodos), 13 D.O.C. (Kontroliuojamos kilmės nuorodos) ir 2 D.O.C.G. (Kontroliuojamos ir garantuojamos kilmės nuorodos)... Etruskai pirmieji pradėjo tiesti kelius, jungtis, paspartinusias susisiekimą žeme, ir taip Umbrija tapo pasiekiama ir gerbiama tūkstantmečių eigoje.

 

Maždaug 1400 m. Venecijos pirkliai daugiausia vynų ir vynmedžių importuodavo į Italiją iš susikaldžiusios, nuolat okupuojamos Graikijos. Dėl kalvotos pakrantės ir daugybės salų Graikija turi 10-ąją ilgiausią pakrantę pasaulyje, 13676 km... Šiuo metu Italijoje yra oficialiai įregistruotos 6 graikiškos kilmės – dvi raudonųjų ir keturios baltųjųvynuogių veislės. Jos pasižymi skirtingomis organoleptinėmis savybėmis, o tai patvirtina jų kilmės įvairovę...

 

Maždaug nuo 1800 m. baltasias Grechetto vynuoges dėl palankių kilmatinių sąlygų apsiribota auginti centrinėje Italijoje. Gyvybinga Grechetto vynuogė, kurios pavadinimas mena kilmę, jos prigimtį, idealiausiai pritapo prie Tibro upės, Lacijuje ir Umbrijoje.

 

Colli Martani D.O.C. teritorija, Umbrijos regiono sostinės, Perudžijos, pietuose tarp alyvmedžių ir vynmedžių platybės išsiuvinėta istorija. Colli Martani D.O.C. kilmės vietos nuoroda baltiesiems vynams, gaminamiems iš Grechetto, Trebbiano Toscano, Sauvignon Blanc, Chardonnay ir / arba Riesling Italico vynogių, suteikta 1988 m.

 

Montefalco Rosso D.O.C. buvo pripažinta 1979 m., tais pačiais kaip ir Montefalco Sagrantino D.O.C.

 

Montefalco Rosso D.O.C. vyno sudėtis privalo būti 70 – 60 % Sangiovese vynuogių, 15 – 10 % Sagrantino vynuogių, 25 – 0 % kitų įgaliotų raudonųjų vynuogių, brandinamų nuo lapkričio 1-os dienos bent 18 mėnesių. Vynas Riserva Montefalco Rosso D.O.C. brandinamas bent 30 mėnesių, iš kurių 12 mėnesių būtini statinėse.

 

Torgiano Rosso Riserva D.O.C.G. vynas gaminamas iš Sangiovese vynuogių, nuo 1990 m., o Sagrantino vynuogių Montefalco Sagrantino D.O.C.G. vynas nuo 1992 m., o jų pripažinimas paskatino visus vietinius vyndarius gerinti visų Umbrijoje gaminamų vynų kokybę.

 

1993 m. derliaus vynas, kuriuo buvo paminėtas „Arnaldo Caprai“ vyninės 25-metis, tapo pirmuoju Montefalco Sagrantino D.O.C.G. vynu, kurį „Gambero Rosso“ įvertino trejomis taurėmis... 2007 m. „Vinitaly“ degustacijos metu Italijos ir tarptautiniai kritikai, įskaitant Hugh Johnson, įvertino Arnaldo Caprai 25 Anni 1997 Montefalco Sagrantino D.O.C.G.“ vyną, kaip vieną legendinių XX a. itališkų vynų, vieną ypatingiausių... Įsimintinas ir „Vyno Oskaras“, kurį Italijos someljė asociacija 2001 m. įteikė Marco Caprai, geriausiam vyno gamintojui.

 

 

Marco Caprai

 

„Arnaldo Caprai 25 Anni 2015 Montefalco Sagrantino D.O.C.G.“ vynui paskutiniuose penkiuose „Gambero Rosso“ leidiniuose suteikiamas prestižinis įvertinimas; 2019 m. James Suckling ir „Wine Enthusiast“ įvertino šį vyną 94 balais, „Wine Advocate“ 96 balais; 2020 m. Robert Parker įvertino šį vyną 96 balais, „Doctor Wine“ 97 balais, optimaliai įvertintas „Vini d'Italia“, „Vinibuoni d'Italia“, „I Vini di Veronelli“ ir „Vitae“, aukso medaliu Merano vyno festivalyje; 2021 m. „Decanter“ įvertino šį vyną  96 balais.

 

 

Ąžuolas

 

Būtent Marco Caprai, kartu su Milano universiteto Žemės ūkio fakultetu, pradėjo teritorinės vynuogininkystės potencialo tobulinimo projektą. Vadovaudamas dinamiškai įmonei, jis iki šiol laikosi regeneracinės filosofijos, siekdamas gerinti aplinkos, ekonominį ir socialinį tvarumą.

 

Nuo 2000 m. „Arnaldo Caprai“ vyninė sertifikuota įvairiais ISO standartais vynuogių auginimo, anglies pėdsako mažinimo ir energinio naudingumo gerinimo, gamybos ir tiekimo grandinių procesų kokybės ir aplinkosaugos veiksmingumo gerinimo labui. Tai nuolatinis darbas, tapęs 2013 m. sertifikuoto teritorinio projekto „New Green Revolution“ pagrindu. Pripažintas pirmuoju tvarumo protokolu vyno sektoriuje, šis projektas buvo apdovanotas EXPO 2015 metu už indėlį į tvarumo plėtrą, Marco Caprai buvo vienas iš 21-nerių Italijos paviljono atstovų.

 

2013 m. Arnaldo Caprai“ vyninei buvo įteiktas „Vinibuoni d'Italia“ ekologiškumo apdovanojimas. 2014 m. karšto vandens gamybai iš atsinaujinančių išteklių vyninėje buvo įrengti 24 m2 saulės energijos plokščių, be to vyninėje jau kurį laiką veikia nuotekų valymo įrenginys. 2015 m. buvo optimizuota šilumos izoliacija bei pagerintas šalčio paskirstymo sistemos efektyvumas. 2015 m. vyninė pradėjo bendradarbiauti su ITS Umbria Academy, siūlančia labai specializuotas magistratūros studijas – iš privalomų 1800 valandų kursų, 800 valandų skiriamos praktikai. 2016 m. Arnaldo Caprai“ vyninės įsteigtos Mokslinių tyrimų ir inovacijų laboratorijos techninis pagrįstumas paskatino naujoviško startuolio, „Leaf SRL“, sukūrimą, orientuojantis į žinių, ryšių, gamybos filosofijos plėtrą Italijoje bei užsienyje. 2018 m. vyninei buvo įteiktas tarptautinis „Vinitaly“ apdovanojimas.

 

2009 m., minint Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos laureatės Rita Levi-Montalcini 100-ąjį gimtadienį, vyninė skyrė Rita Levi Montalcini Fondui Onlus visas specialios vynų serijos pardavimo pajamas... 2017 m. vyninė tapo Sagrantino Tarptautinių karšto oro balionų varžybų remėju, vasarą pritraukusių 90 įgulų iš viso pasaulio...

 

Tarp įvairių standartų, kurių laikytis „Arnaldo Caprai“ vyninė įsipareigoja, taip pat išaukštinamas EQUALITAS – savanoriškai patvirtintas standartas, gimęs iš suinteresuotųjų šalių judėjimo siekiant vienodai apibendrintos vyno sektoriaus įmonių tvarumo vizijos, pagrįstos socialiniais, aplinkos ir ekonominiais ramsčiais bei skatinant informacijos sklaidą, įtraukiant Montefalco Naujosios Žaliosios Revoliucijos protokolą. „Equalitas“ tvaraus vyno standarto sklaida pagrindinėse pasaulio rinkose orientuojasi į tvaraus valdymo skatinimą. „Equalitas“ mokslinis komitetas, pats valdantis standartą, veikia nešališkai, neutraliai, garantuojant nuolatinį standarto pritaikymą prie pažangiausių turimų žinių. Tiesą sakant, standartas numato trijų gamybos dimensijų sertifikavimą: įmonės, produkto, teritorijos. “Be ekonominės pusiausvyros, t.y. gebėjimo generuoti pajamas ir darbą, svarbiausiomis yra aplinkos pusiausvyra – gebėjimas išlaikyti gamtos išteklių kokybę ir atkuriamumą – ir socialinė pusiausvyra – galimybė garantuoti žmogaus gerovės sąlygas –.” – Stefano Zanette.

 

Iniciatyvą plėtoja „Federdoc“ ir „Unione Italiana Vini“, siekiant išsaugoti 2013 m. Italijoje gimusio vyno tvarumo forumo techninį ir kultūrinį paveldą. Šiuo metu tai yra pagrindinis Italijos vyno tiekimo grandinės tvarumo standartas. Arnaldo Caprai“ vyninė sertifikuota „Equalitas“ nuo 2019 m. – viena iš pirmųjų Italijoje.

 

Ilgametražinio Vyno dvikova pristatymu 73-ąjame Venecijos kino festivalyje, filmuotu vyninėje, Montefalco gatvėse ir istoriniuose pastatuose, siekta perteikti naują gyvenimo būdą, atsiremiant į tūkstantmetes tradicijas...

 

#CAPRAI4LOVE iniciatyva taip pat yra neatskiriama ir apčiuopiama Arnaldo Capraivyninės filosofijos išraiška. Metams bėgant, įsitraukiant ir kitoms įmonėms bei asociacijoms, surinktų lėšų dėka tampa įmanoma atgauti ir restauruoti Montefalco kultūrinį gyvybingumą liudijančius darbus, tarp jų Šv. Pranciškaus Asyžiečio muziejaus medinė arka ir, jame, Benozzo Gozzoli freska Grandi Francescani... Benozzo Gozzoli laikomas Renesanso stiliaus pirmtaku, jo freskose, šventųjų fone, vaizduojami vynuogynai... 2016 m. Umbrija žymiai nukentėjo nuo žemės drebėjimo... Šiandien visame pasaulyje susiduriama su ekstremalių meteorologinių įvykių pasekmėmis.

 

 

Arnaldo Caprai

 

Marco Caprai teigia, kad inovacijos yra būtinos tvarumo kelyje. Dėl šios priežasties ir dėl plėtros galimybių, jo vadovaujama vyninė nuolat yra naujausios kartos technologijų ir įrankių tyrimų ir bandymų lyderė.

 

Balanso paieška bei įsitikinimas, kad tik tvarumas gali garantuoti ateities kartoms galimybę gyventi mėgaujantis teritorija, yra neatskiriama dalis „Arnaldo Caprai“ vyninės paveldo idealo.

 

„Arnaldo Caprai“ vynuogynuose, būdingai kalkakmeniu turtingame dirvožemyje Umbrijos slėnio dirvožemis susidarė Pleistoceno epochoje, daugiau nei prieš 12000 metų prieš mūsų erą įsišaknyję Sagrantino vynmedžiai išties pasiekia optimalų fiziologinį brandumą, tuolab jau virš 10 metų taikant išmaniasiais precizines žemės ūkio technologijas. Sagrantino vynmedžiai vidutiniškai toleruoja miltligę, bijo magnio trūkumo ir kalio pertekliaus, jų derlius gana nenuspėjamas... Nepakartojamas. Intensyvios rubino spalvos su violetiniais atspindžiais, kurių gama sušvelnėja laikui bėgant, būdingai sotus, patvaraus vaisinio aromato, derinčio su prancūziško ąžuolo niuansais, Montefalco Sagrantino D.O.C.G. vynas patiekiamas 16 – 18 °C temperatūros, dekantuojamas iki poros valandų... 

 

 

Arnaldo Caaprai

 

Centrinės Italijos klimatas lemtingai įtakojamas vėjo, atsirandančio tam tikrose vietovėse, esant tam tikroms sąlygoms, tad vadinamo įvairiais vardais, pvz., Bora Adrijos jūroje ir jos pakrantėse, Mistralis, Gregalis, Sirokas ir Tramontana, kai pasiekia Viduržemio jūrą. Būtent Tramontana pavadinimas – vėjas iš tarpukalnių – rodo, jog tai klastingas švelnaus klimato priešas – kažkaip prasibrauna pro Alpes, pro Apeninus... Pasiekęs centrinę Italiją, vėjas nusileidžia kalnuotais vynuogynų šlaitais. Jis būna stipresnis žiemą nei pavasarį, kai gali pasiekti 200 km/h greitį. Tuomet dangus dažniausiai būna giliai mėlynos spalvos...

 

Tramontana vėjas pasiekia saulėtus „Arnaldo Caprai“ vynuogynus nusileisdamas kalnuotais šlaitais, kurie sudaro 30% Umbrijos teritorijos. Likusius 70% dengia kalvos, tarp kurių liejasi svarbiausia teritorinė upė, Tibras. Tad Umbrijos vynuogynų dirvožemis – margas, smėlingas ir molingas, tam tikrose vietose gausu dumblo ir aliuvinių telkinių, nors netrūksta ir kalkingesnių vietų... Skriejant tarp viduramžių miestų ir miestelių, alyvmedžių ir vynuogynų, gali pasirodyti, kad...

 

Montefalco teritorijos klimatą Sergio Pinna apibūdina kaip Viduržemio jūros makroklimatą su vidiniu Apeninų mezoklimatu, su karštomis, bet ne tvankiomis, vasaromis ir vidutiniškai šalta, bet lietinga, žiema... Vidutiniška vasaros temperatūra 2223 °C, žiemos 4 – 6 °C, metinis kritulių kiekis 800 – 1100 mm, sninga retai. Naujausi klimato pokyčių stebėjimai pabrėžia žemės paviršiaus temperatūros kilimo tendenciją, kritulių netolygumą ir vis dažnesnes ankstyvas ir vėlyvas šalnas.

 

Šiuo atžvilgiu, įsteigtas Montefalco vyno apsaugos konsorciumo, teritorijoje veikia „Grape Assistance“ projektas, padedantis atpažinti vynuogių savybių kaitą, susijusią su kintančiomis oro sąlygomis. Sukūrus meteorologinių stočių tinklą galima stebėti, apdoroti ir dalytis informacija konkretaus pasėlio tyrimui vietiniu, arba teritoriniu mastu. Šis projektas suteikia galimybę apriboti nuostolius vynuogynuose ir sumažina fitosanitarinių priemonių naudojimo būtinybę. Remiantis šia informacija, „Arnaldo Caprai“ vynuogynų valdymo protokolas pritaikomas pagal specifinius vynuogynų poreikius kiekvienais metais.

 

2020 m., startavus Agroclim Technology projektui, įrengtos dvi vėdinimo sistemos, kuriomis balansuojama pavasario šalnų žala, ir dvi nuotolinio valdymo kintamo greičio drėkinimo sistemos, kuriomis balansuojama vasaros karščio bangų žala. Taikant mechaninį ravėjimą, išvengta cheminių herbicidų panaudojimo ant 95% vynuogynų paviršiaus, pirmenybė teikiama dirvožemyje esančių mikroorganizmų palaikymui. 2021 m. dar kartą ir didesniu kiekiu atliktas organinis tręšimas, atsižvelgiant į skirtingas sklypų savybes, ir pradėta naudotis naujai įdiegta mobilia aplikacija, skirta fitopatologijų valdymui vynuogynuose... „Arnaldo Caprai“ vyninės Mokslinių tyrimų ir inovacijų laboratorijos sukurtų purkštuvų dėka vis dar neišvengiamų fitosanitarinių produktų, t.y. pesticidų, buvo paskirstyta mažiau ir tiksliau, tad galima teigti, kad plati tvarumo samprata tampa apčiuopiama realybe, o įsipareigojimas spręsti aplinkos ir ekonomikos klausimus integruojamas į socialinį kontekstą. Šios medžiagos neišsisklaido žemėje ir ore, o tai yra lemtinga darbuotojų ir aplinkinės bendruomenės sveikatai...

 

 

Arnaldo Caprai

 

„Arnaldo Caprai“ vyninėje vadovaujamasi Pasaulio sveikatos organizacijos ir Italijos sveikatos ministerijos pateikiamomis nuorodomis ir suteikiamais protokolais, bendruoju etikos kodeksu bei nuolat remiami įvairūs projektai teritoriniu mastu. „Arnaldo Caprai“ vyninės suvokimu, vyrai ir moterys nusilenkiantys vynmedžiams įkūnyja žodžius Šv. Benedikto Nursiečio ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio – dviejų svarbiausių vienuolių ordinų įkūrėjų, gimusių Umbrijoje. Dar šiandien dalis kelio, kuriuo Šv. Pranciškus vykdavo iš Asyžiaus į Romą, driekiasi tarp „Arnaldo Caprai“ vynuogynų.

 

„Arnaldo Caprai“ vynai supažindins Jus su stipriu juos puoselėjančių žmonių charakteriu, stipriu ryšiu tarp gamtos ir žmogaus, kompleksiškumu ir meile amžiais saugomai kultūrai.


„Arnaldo Caprai“ vyninė įsikūrusi kalvose, ten, kur žvilgsnis klajoja laisvai... Vienoje gražiausių Umbrijos regiono ir Perudžios provincijos vietovių – Montefalco dar vadinama Umbrijos balkonu.


Bendrinti šį įrašą← Senesnis įrašas