ATSISKAITYMAS KRIPTOVALIUTA

Su dideliu džiaugsmu pranešame, kad atsiskaitymas „Vyno Valanda“ elektroninėje parduotuvėje tampa dar patogesnis ir prieinamesnis visiems. Nuo šiol pas mus galite atsiskaityti ir šešiomis kriptovaliutomis: Bitcoin, Bitcoin cash, Ether, Litecoin, Dai, USD Coin.

 

PRIEŠISTORĖ

 

2007 - 2008 m. finansinė krizė tapo paskutine kibirkštimi, įžiebusia laužą vadinamą kriptovaliutomis. Pasiūlymai ir pažadai, kad valstybė viskuo pasirūpins, privedė prie silpnavališkai ir beatodairiškai priimtų finansinių spendimų, nesusimąstant apie blogiausią galimą scenarijų. Nuolat greitėjantis tempas ir lengva prieiga prie kreditų ir paskolų, lengvabūdiškas elgesys ir godumas, privedė prie neišvengiamos situacijos.

 

Kas dešimtmetį įvyksta pasikartojantis procesas, kol valstybės reaguoja tuo pačiu būdu. Atsiradus krizei bankai sumažina palūkanų normas, kartais net iki 0%, spausdinami milžiniški kiekiai pinigų. Sekant šį vis pasikartojantį procesą ir suvokus, kad tai nesitęs amžinai, buvo sukurtas ir anonimiškai paviešintas „whitepaper“ dokumentas, visiems prieinamame internete. Taip 2009 m. sausio mėnesį šviesą išvydo „Bitcoin“, vadinamas interneto entuziastų pinigais, išsigelbėjimo planu, išeitimi.

 

Nuo tos akimirkos atsirado daugybė šią idėją palaikančių žmonių. Ji pagimdė pirmosios kartos „blockchain“ technologiją, suteikiančią galimybę atlikti pinigines operacijas tarp skirtingų asmenų be trečiųjų šalių ir finansinių įstaigų tarpininkavimo. Metams bėgant buvo pastebėta, kad „Bitcoin“ nėra visiškai tobuli kasdienėms operacijoms atlikti, visgi tapo skaitmeniniu auksu, kuris yra griežtai apribotas iki 21 milijono žetonų. Nei daugiau, nei mažiau. Laikomasi protokolo. Suvokus šį fenomeną, daugybė žmonių ryžosi investuoti, pasikliaujant šiuo projektu.

 

EVOLIUCIJA

 

Per pastarąjį dešimtmetį „Bitcoin“ tapo sparčiausiai augančia, išaugusia 900%, investicija. Augantis pasitikėjimas paskatino ne tik asmenis, bet ir įmones patikėti šiuo projektu. Šiai dienai „Bitcoin“ rinkos kapitalizacija siekia 1,04 trilijono dolerių. Kad suprasti šio skaičiaus dydį būtinas palyginimas. Šių, 2021 m. kovo 15 d. pasaulinė skola siekė 281 trilijoną dolerių. Į šį užburtą ratą patekome tik dėl savo abejingumo ir neišmanymo, lyg šaltu vandeniu laikinai numalšindami žaizdos skausmą, tačiau tikrosios priežasties, dėl kurios vis nudegame, nesivargindami išsiaiškinti. „Blockchain“ technologija sumažina žmogiškųjų klaidų faktorių. Ši technologija gali būti pritaikyta ne tik finansų sektoriui, bet ir sveikatos, mokslo, švietimo, turizmo ir t.t.

 

Antrosios kartos „blockchain“ sistema yra Ethereum, kuriai naudojama kriptovaliuta „Ether“ (ETH). Ši technologija naudoja išmaniuosius kontraktus, siekiant pritaikyti ją kasdieniniame gyvenime. Ji yra „lengvesnė“, greitesnė ir pigesnė. Šiuo metu Ethereum tinkle yra įkurtų daugybė kriptovaliutų, kitaip dar vadinaų „ERC-20“ žetonais. Nuolatinis progresas ir didėjanti konkurencija skatina vis daugiau ir pažangesnių sistemų ir kriptovaliutų pritaikymo būdų.

 

Taip 2017 m. rugpjūčio mėnesį po „Bitcoin“ padalijimo gimė „Bitcoin Cash“ (BCH) - elektroninių pinigų sistema, kurios tikslas yra išlaikyti mažus mokesčius, privatumą ir didelių sandorių pajėgumą. „Bitcoin Cash“ - decentralizuota kriptovaliuta, kuriai nereikia jokių trečiųjų šalių ir finansinių įstaigų, jokio centrinio banko leidimų. Vyriausybės ar kitos centralizuotos korporacijos negali cenzūruoti sandorių, negali areštuoti ar įšaldyti lėšų, negali kontroliuoti „Bitcoin Cash“ tinklo. Sandoriai yra greiti, o sandorių mokesčiai yra mažesni nei dešimtoji cento, mokėjimus gali priimti bet kas išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu. „Bitcoin Cash“ naudojama įvairiai, „Peer-to-peer“ (P2P) t.y. tiesioginio skolinimo principu. „Bitcoin Cash“ taip pat sumažina tarpvalstybinių operacijų mokesčius ir atsiskaitymo laiką.

 

„Litecoin“ (LTC) kriptovaliuta buvo sukurta siekiant užtikrinti dar greitesnius ir saugius mokėjimus pasitelkiant unikalias „blockchain“ technologijos savybes. Ši kriptovaliuta buvo sukurta remiantis „Bitcoin“ (BTC) protokolu, tačiau ji skiriasi naudojamu algoritmu, blokų iškasimo operacijų laiku ir keletu kitų veiksnių. „Litecoin“ bloko iškasimo laikas yra vos 2,5 minutės, o mokesčiai yra labai maži, todėl ji tinka greitoms operacijoms vietoje. „Litecoin“ tinklas pradėjo veikti 2011 m. spalio 13 d. ir išsilaikė tarp dešimties svarbiausių kriptovaliutų beveik visą savo egzistavimo laiką.

 

STABILIOS KAINOS KRIPTOVALIUTOS

 

Virtualiame pasaulyje, kuriame viskas atrodo gan tobulai, trūksta stabilumo. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta sukurti „stabecloins“ - stabilios kainos kriptovaliutas. Dvi populiariausios jų yra „Dai“ ir „USD Coin“.

 

„Dai“ (DAI) - Ethereum sistemos pagrindu sukurta stabilios kainos kriptovaliuta, kurios leidimą ir plėtrą valdo „MakerDAO“ decentralizuota autonominė organizacija, remiantis „Maker“ programinės įrangos protokolu. Tai yra viena tų kriptovaliutų, kurių kaina yra susieta su santykinai stabilios vertės turtu - dažniausiai tradicinėmis „FIAT“ valiutomis, tokiomis kaip USD ar EUR. „Dai“ kaina yra susieta su USD kaina. Daugialypė „Dai“ buvo išleista 2019 m. lapkričio mėn. Visos „Dai“ registruojamos Ethereum savaiminio vykdymo išmaniosiose sutartyse, lyg viešose saugyklose yra deponuojamos įvairios kriptovaliutos. Tokiu būdu visa sistema tampa skaidresnė ir mažiau linkusi į korupciją.

 

„USD Coin“ (USDC) - stabilios kainos kriptovaliuta, susieta su USD 1 : 1 principu. Kiekvienas šios apyvartoje esančios kriptovaliutos vienetas yra paremtas 1 USD, kuris laikomas rezerve, grynųjų pinigų ir trumpalaikių JAV iždo obligacijų derinyje. Konsorciumas, kuriam priklauso ši stabilios kainos kriptovaliuta teigia, kad „USD Coin“ išleidžia reguliuojamos finansų įstaigos. Ji buvo pristatyta ribotu tiražu 2018 m. rugsėjo mėn. Paprasčiau tariant, „USD Coin“ mantra yra „skaitmeniniai pinigai skaitmeniniam amžiui“. Stabilios kainos kriptovaliuta suteikia galimybę priimti mokėjimus už skaitmeninį turtą ir išjudinti decentralizuotus sektorius.

 

IKI DABAR

 

Apibendrinus, kiekviena kriptovaliuta turi savo paskirtį. Svarbu pasirinkti tinkamą variantą atitinkamai situacijai:

 

1. Atliekant didelės vertės operacijas galima naudotis „Bitcoin“ ir „Ether“, jos nepritaikytos smulkiems atsiskaitymams.

 

2. „Litecoin“ ir „Bitcoin Cash“ operacijos lengvesnės ir mokesčiai mažesni, tačiau jų kaina svyruoja nuolatos.

 

3. Galiausiai, jei kainų svyravimai ir pats kriptovaliutų konceptas atrodo vis dar nepatikimas ir neaiškus, geriausia naudoti „Dai“ ir „USD Coin“. Šie žetonai yra pririšti prie vertybinių popierių, prie mums jau pažįstamų dolerių, šis pasirinkimas yra saugiausias, mažiausiai spekuliuojama kaina.